What happened to the price of Cheese?

Discussion in 'Homesteading Questions' started by Junkman, May 19, 2006.

  1. Junkman

    Junkman Junkman

    Messages:
    630
    Joined:
    Dec 17, 2005
    Location:
    Wild Wonderful West Virginia
    Have you noticed the price of cheese lately? Almost $5.00 a pound in our
    area for most kinds. It used to be fairly cheap and was even given out as commodities to the needy? My last box of Velveeta was $4.00 for a 2# box and that was the cheapest cheese I could find. :shrug:
     
  2. seedspreader

    seedspreader AFKA ZealYouthGuy

    Messages:
    11,456
    Joined:
    Oct 18, 2004
    Location:
    NW Pa./NY Border.
    And it ain't cheese... don't get me wrong, it has it's purposes, but velveeta definitely isn't cheese.

    Seriously though, around here I can still get cheese for around 3 - 4 a lb.
     

  3. roughingit

    roughingit knitwit

    Messages:
    660
    Joined:
    Apr 6, 2005
    Location:
    Oregon
    I agree with Zeal, Velveeta isn't cheese. last time I read one of the labels they called "pasterized, processed American cheese food" because they aren't allowed to call the crud cheese. Read the ingredients sometime, scary!

    I can still get "real" cheese from my friendly neighbourhood Grocery Outlet for 1-3 dollars a pound. They even have fancy stuff like havarti, fontina, chevre, etc for cheap alongside the cheddar. Try looking out for your nearest discount grocer, you might get a pleasant surprise :)

    Safeway and like seem to be going up for everything!
     
  4. Quint

    Quint Well-Known Member

    Messages:
    3,510
    Joined:
    Nov 12, 2004
    Also see if you can find a place that sells bulk. If you can buy a 5 or 10 pound block and shred it or slice it yourself you're going to save over buying it pre sliced or shredded. Sometimes your local butcher shop sometimes has good cheeses at decent prices.
     
  5. gilberte

    gilberte Well-Known Member Supporter

    Messages:
    1,780
    Joined:
    Sep 25, 2004
    Location:
    Maine
    1. Rampant speculation on cheese futures.
    2. Increase in demand in China and India.
    3. Insufficient number of cheese refineries to keep up with demand. Plenty
    of cows though.
    4 Last years natural disasters.

    Buy a couple goats and make your own :)
     
  6. turtlehead

    turtlehead Well-Known Member

    Messages:
    5,390
    Joined:
    Jul 22, 2005
    Location:
    Central WV
    Ingredients: MILK, WATER, MILKFAT, WHEY, WHEY PROTEIN CONCENTRATE, SODIUM PHOSPHATE, MILK PROTEIN CONCENTRATE, ALGINATE, SODIUM CITRATE, APOCAROTENAL (COLOR), ANNATTO (COLOR), ENZYMES, CHEESE CULTURE.


    Velveeta

    To the OP: I haven't bought cheese recently, not sure of the prices around here. I expect the price of all foodstuffs is going to increase, with fuel prices high like they are. We'll probably see it in foods that expire quickly (produce, dairy) before we see it in other foods that can be warehoused.
     
  7. dcross

    dcross Well-Known Member Supporter

    Messages:
    1,002
    Joined:
    Aug 12, 2005
    Location:
    East central WI
    Velveeta is actually cheese, it's just a blend of all the odds and ends, not like a lot of the process cheezes.

    Dairy production is up, and the price of milk and cheese is down on the bulk market. I think if you shop around, you might find some deals.
     
  8. Clifford

    Clifford Love it, or leave it...

    Messages:
    402
    Joined:
    Aug 14, 2004
    Location:
    Wausau, Wisconsin
    The price of most grocery items have gone up due to increased fuel prices.

    Here in Wausau, WI a loaf of bread went from .84 to $1.04. The cost of transporting the product isn't free, so they pass it along to the consumer.
     
  9. Lynne

    Lynne Well-Known Member

    Messages:
    1,775
    Joined:
    May 10, 2002
    Location:
    Maryland
    It's over $6 a pound here for sliced american from the deli.
     
  10. beorning

    beorning Well-Known Member

    Messages:
    606
    Joined:
    Apr 13, 2006
    Location:
    Wisconsin
    I still can find mild cheddar here on sale for 1.99 a pound. But, I am in wisconsin... :)
     
  11. roughingit

    roughingit knitwit

    Messages:
    660
    Joined:
    Apr 6, 2005
    Location:
    Oregon
    And my cheddar: milk, cheese cultures, salt, enzymes, annatto

    Nice to see that Velveeta is still "cheese" but I still wouldn't eat it! The real stuff is cheaper, tastes better and doesn't have fillers. Plus all the fake stuff wreaks havok with my digestive tract, ew!

    We get Wisconsin cheese for the same price here in Oregon and if you shop wisely, you can get Oregonian cheese for the same price, Californian cheese tends to be more expensive. Heck my havarti is Danish and it was still $2 a pound at the canned foods store. I think it's about where you shop, as mentioned before, the big chains are getting more expensive around here. They figured out most people are either too lazy, time-squeezed or haughty to shop elsewhere. The small neighbourhood markets have good meat and cheese prices too, though they are higher than a kite for anything else. Good local beef. Mmmm...
     
  12. junkertyge

    junkertyge Active Member

    Messages:
    43
    Joined:
    Nov 1, 2004
    Location:
    Rockwood, Pa.
    As reported in LANCASTER FARMING in WEEKLY DAIRY MARKET OUTLOOK: Cash prices at the CHICAGO MERCANTILE EXCHANGE, $1.1610 per pound for block and $1.1325 per pound for barrels. Butter $1.1880/lb for Grade AA. This is for week ended April 28,2006.