TVP price ???

Discussion in 'Countryside Families' started by mpillow, Dec 13, 2006.

  1. mpillow

    mpillow Well-Known Member Supporter

    Messages:
    9,569
    Joined:
    Jan 24, 2003
    Location:
    CHINA
    For those of you who buy TVP....what are you paying? price/quantity
     
  2. lgslgs

    lgslgs Well-Known Member

    Messages:
    1,429
    Joined:
    May 30, 2005
    Location:
    Southeast Ohio
    I pay whatever it costs for a 50 lb bag at www.bulkfoods.com

    With buying the big bag I don't need to buy it very often!

    Lynda

    Looks like it's currently $93.95 for 50 lbs - shipping included. There's also a $4.95 packing charge per order, for any sized order.
     

  3. Speciallady

    Speciallady Well-Known Member

    Messages:
    868
    Joined:
    May 10, 2002
    Location:
    Indiana
  4. DenverGirlie

    DenverGirlie Well-Known Member

    Messages:
    1,187
    Joined:
    Dec 22, 2005
    Location:
    Evergreen, CO
    Textured Vegetable Protein
     
  5. Jerngen

    Jerngen Perpetually curious! Supporter

    Messages:
    2,749
    Joined:
    May 22, 2006
    Location:
    North Central Michigan
    textured vegetable protein :)
     
  6. mpillow

    mpillow Well-Known Member Supporter

    Messages:
    9,569
    Joined:
    Jan 24, 2003
    Location:
    CHINA
    What is it? EXPENSIVE.... :help:
     
  7. SandyB

    SandyB AKA Southernbelle32

    Messages:
    153
    Joined:
    Dec 1, 2006
    Location:
    Florida
    I would like to know how you use it? I found some for less than a dollar a pound but have no clue how to use it!!! :rolleyes: :help:
     
  8. DocM

    DocM Well-Known Member

    Messages:
    2,314
    Joined:
    Oct 18, 2006
    Location:
    NW OR
    It depends greatly on the type and quality. I like the frozen "crumbles" which look and taste similar to cooked and crumbled ground beef. I pay about $1.50 a lb for it through my local co-op, not bad, considering the that it's ready to use, no cooking. I can't buy ground beef for that much, and grinding my own meat takes time too.

    Sandy, if it's the crumbles, just use it as you would crumbled ground beef. If it's the chunky kind, use it like you would cubed beef.
     
  9. DenverGirlie

    DenverGirlie Well-Known Member

    Messages:
    1,187
    Joined:
    Dec 22, 2005
    Location:
    Evergreen, CO
    most of the TVP I can find around here, is much smaller than hanburger sized "crumbles", it's more like "Bac-o bits" sized crumbles. I can get it for about $1 a pound.

    As for how we use it... I've made "tacos" with it, put it into soups to add more protein. It's not my favorite, but it's not ht eworst. I can buy ground beef cheaper than it per pound but it stores on my counter top and not in the freezer so it's a nive staple to have on hand.
     
  10. mpillow

    mpillow Well-Known Member Supporter

    Messages:
    9,569
    Joined:
    Jan 24, 2003
    Location:
    CHINA
    "can buy ground beef cheaper than it per pound but it stores on my counter top and not in the freezer so it's a nive staple to have on hand."

    My freezers are full of deer, pork and chicken but its the storage factor of the thing that I was curious about. It wouldnt be a sole substitute for us but a "stretcher" if you will. I'm going to check around locally and at least "try" it.

    Thanks to all :)