Homesteading Forum banner
61 - 80 of 81 Posts

· Premium Member
Joined
·
9,084 Posts
What Kind of soap do you use on a daily basis? What is the cost?:kung: Thank you for your response's.
I use Palmolive dish soap or Dawn. For hands/shower I use an old liquid soap bottle and put a few drops of the dish soap in it mixed with water and a few drops of lavender essential oil.
For laundry, I vacillate between buying the generic $1 liquid generic version and making my own with grated soap/ baking soda/ borax. I guess you could just say I am cheap. LOL I figure buy it cheap or make it cheap.
 

· Registered
Joined
·
59 Posts
We make our own soap using Olive Oil, Coconut Oil, Lye, and a scent....my wife likes the flowery scents like Lavender and Rose. I prefer the manly types such as Fir or Spruce and Sandalwood. Makes about 12 bars and costs about $5 to make (splitting up the initial start up costs)
 

· Registered
Joined
·
17 Posts
I found at Walgreen's a large bar of soap I think made of goats milk with francencense (sp?) And myrr for $5. I cut it up into smaller bars and it doesn't melt as quick as most. It was made by an African woman. Smells delightful. Sorry for the lack of details, it's been a while
 

· Registered
Joined
·
1,177 Posts
I buy handmade soap, from a local place. I will buy soap from other soapmakers, but I have found the one I prefer... and I pay $6/bar for about a 4-5 oz bar. I'd pay more, too. They do also have a 3/$15 deal that I usually buy - I visit shows where they will be a couple times a year and like to stock up when I can.

I will not pay less than $5 for a bar of soap - if it is priced lower than that, it makes me doubt the quality and I don't want to take a risk.

My preferences with soap - I do not usually care for essential oil soaps. I like peppermint and I like lemongrass and the rest all smell the same to me - too medicinal. I like fragrance oil soaps, and I like fun, bright colors. I prefer fruity or foodie scents, not so much the florals, and I do like fresh herbals but I hate lavender. So I'm not one of the 100% natural soap buyers. I do like lard soap, fwiw. I used to be a soapmaker and I liked my lard and cocoa butter soap the best.

Laundry soap is Gain Apple Mango Tango because I prefer the fragrance :)
 

· Registered
Joined
·
1,966 Posts
I usually use glycerine soap when I can find it--usually about $1 or so a bar at one of the dollar stores. I usually keep a bar or two of Lava around for when I have been working on engines. That is maybe $1.29-$1.59 a bar I think. I keep a big bottle of Cetaphil in the shower but I do not know the price as a relative gets it from her company store very cheap so they never ask me to pay them when I offer.
 

· Registered
Joined
·
4 Posts
I have been making my own lard soap for years. It's just in the last few months that I have started experimenting with other oils. I also started making my own laundry soap, using 100% coconut oil soap. I hate the thoughts of all the chemicals in store bought soap!
 

· Level II -Inappropriate
Joined
·
3,046 Posts
I only Bathe on Saturdays, but when I do, it is with Goat Milk soap with a variety of fragrances. Right now is Apple. But I really like Clove.
 
  • Like
Reactions: Nsoitgoes

· Registered
Joined
·
374 Posts
DW makes our bar soap.. not sure what it costs, she does it for fun.
Otherwise Kirk's Castile 89 cents a bar.
In NWA Kirks has not been below a dollar for 10 years! Now it is $ 1.89 ea. I have used it for years, way back when P&G still made odd stuff. They reorganized, eliminated many products and now exist to feed WalMart. I get Hurracan brand commercial washing powder from a motel that is an electrical client of mine and get a 4 gallon+ bucket for about $17. It lasts me a year. Sometimes I add a box of Borax to stretch it. I have made the liquid washing stuff with borax, washing soda, Fell's and for the trouble it takes to make, would just as soon buy the commercial powder.

Can't imagine only bathing once a week, I like the company of women too much and work in people's houses....
 

· Registered
Joined
·
75 Posts
What Kind of soap do you use on a daily basis? What is the cost?:kung: Thank you for your response's.


For bar soap I either make my own or trade for homemade. I use both cold and hot pressed but usually make cold press. I don't use or buy artificials, no FO's etc. I don't know what mine costs to make but I use fat that I barter for, that I render myself (usually lard but sometimes tallow). And occasionally make my own lye. Purchased lye is the highest cost of soap. I usually grind my own oatmeal for it and use my own herbs, if I use any at all. When I trade for soap it varies depending on what they want etc...
 

· Graduated Homeschool Mom
Joined
·
101 Posts
I make my own lavender or lemon scented. Don't remember the base cost for all the ingredients (olive oil, coconut oil, canola oil, lye, water, scent... that's it) but I charge $1/ounce after at least 4 weeks curing. Next time I buy ingredients I'll have to work out the cost per bar again. I use my soap for bathing and dishes and sometimes make up laundry soap too.
 

· Registered
Joined
·
65 Posts
I make and sell my own. Lots of different varieties. They range from $6 -$8 per bar for 4oz depending upon the soaps type, additives, and oils or clays used in the bar. They are decorative bars. I like lots of colors in my soap.
 

· Registered
Joined
·
508 Posts
I make all my own soap or have figured out how to buy cheap and in bulk I can say if your looking to sell soap sell plain soap next would be oatmeal and honey soap sells well. dish washer soap I just use plain baking soda it works great for me and dirt cheap.
 
61 - 80 of 81 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top