Homesteading Forum banner
1 - 20 of 81 Posts

· Registered
Joined
·
275 Posts
Bar soap, the cheapest we can buy at the Dollar Store, usually 6 bars for about $2.00. We usually buy a big package of several bars because we only shop once every couple of months. For laundry, I buy a big jug or box of the cheapest (about $4) and then dilute it if liquid or use half the recommended amount. For washing dishes, again whatever is cheapest ($1). We wash our hair with the bar soap.
 

· Registered
Joined
·
511 Posts
Bar soap, for bathing and kitchen/gardener's soap (has coffee grounds in it to scrub off grime and neutralize garlic/onion odors). We pay anywhere from $3-$5 for a bar, so long as it isn't made with lard.
 

· Registered
Joined
·
1,701 Posts
I typically buy Zum Bar in bulk, and they make a baby bar for the kiddos, too. I love that they're a local company, and I pay $6.99 a lb., which is much better than buying individual bars and they cut them for me anyways.
 

· Registered
Joined
·
2,990 Posts
Don't really know the cost of any of it.

Bath soap - Irish Spring. A bar lasts me several weeks.

Dish soap - Something cheap, not always the same stuff, just has to have a decent smell.

Laundry soap - Mix of Borax, Washing Soda and Fels Naptha shredded and all dissolved in water. It works out to a little less than $1/gal and I use about 1/8 cup per load.

Have wondered if there might be some better solutions to hand and dish soap as well as things like shampoo and deodorant. The laundry soap is working out quite well.
 

· Registered
Joined
·
2,300 Posts
My daughter used to make soap to sell, and she was a perfectionist so I got lots of the bars that had flaws. I'm in soap forEVAH.

For laundry detergent and fabric softener I use Mrs Meyer's. Same with dish soap. For the dishwasher I use some sort of Polmolive eco stuff I get at the Dollar store. Works every bit as well as the expensive stuff and is kinder to my septic. I think the dishwasher soap is like $2 a bottle, maybe a bit more. The laundry detergent comes from Amazon for about $14 for 64 loads; I buy a case of six jugs and have Prime so I don't pay shipping. I don't remember what the dish soap costs, and the bar soap costs a few jars of pickles now and again. ;)
 

· Registered
Joined
·
6,397 Posts
We pay anywhere from $3-$5 for a bar, so long as it isn't made with lard
Just curious, why you don't want lard based soaps??

I make my own. I make the old fashioned soap which is lard, lye, & water. I replace the water with goat milk & add a little coconut oil for lather. I also use this in the laundry. Grate it down & melt it to make a liquid/gel soap. Works great on stains.
 

· Registered
Joined
·
766 Posts
Just curious, why you don't want lard based soaps??

I make my own. I make the old fashioned soap which is lard, lye, & water. I replace the water with goat milk & add a little coconut oil for lather. I also use this in the laundry. Grate it down & melt it to make a liquid/gel soap. Works great on stains.
I'm not the person who you asked about the lard-based soaps, but I can tell you why I don't use them. *smile* I used to make lard and tallow soaps with my Gma. Found out that they actually clog pores and cause blackheads. The end. LOL
 

· Registered
Joined
·
511 Posts
Just curious, why you don't want lard based soaps??

I make my own. I make the old fashioned soap which is lard, lye, & water. I replace the water with goat milk & add a little coconut oil for lather. I also use this in the laundry. Grate it down & melt it to make a liquid/gel soap. Works great on stains.
My family does not use or eat any products that come from pigs.
 
1 - 20 of 81 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top