Squashnut,
Everything Linda said is correct, but I think you may have come to an incorrect conclusion.
At the county fair she mentioned, the Grand Champion meat pen was part of the auction, wherein many supporters of our youth buy these project animals not for breeding or even for eating -- but to help the kids pay for future projects, college funds, etc.... Thus, these fine benefactors bid up the price to extremely high levels all in the name of helping our youth.
Many of the folks showing animals at the fairs indeed have excellent stock and would be good contacts to potentially purchase stock from. I have seen rabbits range from a low of around $25 each to well over $100 each recently. Most breeders will give you a bit of a price break for 4-H kids, multiple sales, etc... when they quote you a price.
Folks can get involved in a rabbit project for a relatively modest outlay of cash, particularly in comparison to other animal projects. The principle costs will include cages and equipment, feed, and your rabbits. Expect to pay $15 - $40 per rabbit cage (adults should be kept in separate cages), including watering and feeding equipment. Feed typically runs between $8 and $14 per 50lb. bag.
Best of luck to you.
Russ
www.marchharesrabbitry.com
Everything Linda said is correct, but I think you may have come to an incorrect conclusion.
At the county fair she mentioned, the Grand Champion meat pen was part of the auction, wherein many supporters of our youth buy these project animals not for breeding or even for eating -- but to help the kids pay for future projects, college funds, etc.... Thus, these fine benefactors bid up the price to extremely high levels all in the name of helping our youth.
Many of the folks showing animals at the fairs indeed have excellent stock and would be good contacts to potentially purchase stock from. I have seen rabbits range from a low of around $25 each to well over $100 each recently. Most breeders will give you a bit of a price break for 4-H kids, multiple sales, etc... when they quote you a price.
Folks can get involved in a rabbit project for a relatively modest outlay of cash, particularly in comparison to other animal projects. The principle costs will include cages and equipment, feed, and your rabbits. Expect to pay $15 - $40 per rabbit cage (adults should be kept in separate cages), including watering and feeding equipment. Feed typically runs between $8 and $14 per 50lb. bag.
Best of luck to you.
Russ
www.marchharesrabbitry.com