Holy cans, Batman!

Discussion in 'Homesteading Questions' started by albionjessica, May 16, 2006.

  1. albionjessica

    albionjessica Hiccoughs after eating

    Messages:
    1,003
    Joined:
    Oct 24, 2005
    Location:
    mid-MI
  2. chris30523

    chris30523 Well-Known Member

    Messages:
    2,056
    Joined:
    Jun 11, 2005
    Location:
    georgia
    I had been thinking the same thing also.I just couldn't justify the cost when home canned food is so cheap and has to be better for you.Not to mention how good does something taste that has a 30 yr shelf life??
     

  3. turtlehead

    turtlehead Well-Known Member

    Messages:
    5,390
    Joined:
    Jul 22, 2005
    Location:
    Central WV
    "Nearly" 1800 servings at $2750 is "a little over" $1.53 per serving. I don't know if a serving is a meal or if you'd have to have a serving of entree plus a serving of side dish plus a serving of something else...

    $1.53 or a little more per meal sounds pretty good, considering the shelf life of this stuff. But if you have to use a serving of three different items to make up a meal then that's getting around $5 per meal which doesn't sound like a good deal at all.
     
  4. northstarpermie

    northstarpermie Well-Known Member

    Messages:
    298
    Joined:
    May 11, 2006
    Location:
    Northern Minnesota
    Wow!!! Left overs from Y2K? Great savings, but I'll keep raising all my food & canning it. At least I know how it was raised & what is in it.