Homesteading Forum banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Expect the unexpected
Joined
·
2,150 Posts
Discussion Starter · #1 ·
TRYING AGAIN to repost MAY, hopefully this one will work.
Hopefully a mod will sticky this one, and unstick the other one
that got sticky by mistake.

Well it's garage sale season here.
Went to 2 sales yesterday and a estate sale we wanted to stop
at was too crowded. Maybe today we will check that one out.
Seems prices are up and more people checking them out.
I only got a picture frame yesterday, and that was $ 3.
Just didn't see things we were interested in.

Weather here has been interesting. First was warm and
now cold again. Snow overnight and everything white.
Would like to start the garden but going to hold off a bit.
The garlic is up and doing well

Been to more garage sales.
Finally scored a good deal. So going to be duds and deals.
Just have to keep looking .
 

·
Expect the unexpected
Joined
·
2,150 Posts
Discussion Starter · #2 ·
:)

I am not a facebook fan but I have learned to deal with it.

Locally there have been some free giveaways. And if you belong to a group
that does mutual aid, then someone posts something coming up.
Yesterday there was one for free products in a brown paper bag full.
Just go to a certain building at noon. They had some left over so was able
to get the SIL to go with me today, so she could get a bag. Was able to get a
bag for the cousin. Dropped it off on way home, and boy was she surprised.
Got a 6 pack of TP, 2 liquid hand soap, 2 cleaning wipes, and 2 alcohol wipes.
Some bags had shampoo in them.
There is a giveaway this Saturday for free pet food. Cat and dog.
Hope to find some kitty litter there to help the SIL with her feral cat project.
Taking them to a spay neuter clinic soon.
 

·
Expect the unexpected
Joined
·
2,150 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Had a bill to go out in mail today. No stamps :(
So went to PO and instead of buying just 1 package of 10
forever stamps, I bought 2. Won't have to buy any for awhile
now. Our mail carrier does not carry them on the route.
Just old school here with mailing monthly bills/ checks out.
 

·
Premium Member
Joined
·
26,245 Posts
Most of the grocery stores here sell a limited selection of Forever stamps. It's always cheaper to buy them at the store instead of the post office. The price is the same, but I am a collector and the post office always has prettier stamps. After they inherit my collection my kids will never have to buy stamps.
 

·
Gadabout
Joined
·
3,008 Posts
Had a bill to go out in mail today. No stamps :(
So went to PO and instead of buying just 1 package of 10
forever stamps, I bought 2. Won't have to buy any for awhile
now. Our mail carrier does not carry them on the route.
Just old school here with mailing monthly bills/ checks out.
I buy stamps by the roll. I always ask for 'forever stamps' so they'll still be good even if the price goes up. I just bought a roll. I wasn't out, but wanted to stock up. I should have enough stamps for at least a year, even if I start writing letters again. I might grab a few boxes of envelopes the next time I go shopping.
 

·
Registered
Joined
·
631 Posts
We buy forever stamps by the roll too. One roll will last us for awhile. We're old school too and still mail out bills. :)

After 20 years of working at the same place, which had a long commute and an increasing amount of stress, I quit at the beginning of April. We're debt free and already live frugally so financially we'll be okay for several months until I find something else. Just staying home and doing things around here have saved us money. I'm cooking from scratch more as well.

With gas prices going up, I pay close attention to combining my errands in order to save some money.

Now that it's summer time, I look forward to making some sun tea. :)

I add a cup of white vinegar to the rinse cycle in my washing machine to use as a fabric softener since we have such hard water. This really helps with the stiffness because I hang my clothes out on the line to dry.

www.thedollarstretcher.com website has lots of info on saving money

I don't use the drive-thru car washes because of the prices (average $11). I save my quarters and hand wash the car. I make a game of seeing how fast I can wash the car. :) I drive a SUV and last time it only took me $4.00 worth to wash, rinse, and spot free rinse. I was so proud. 😁

For Mother's Day I made my mom a gift. I decorated a Dollar Tree frame and wrote a poem for her. I wrote the poem using calligraphy (the best I could). It came out better than I thought it would. That gift and a nice dinner made her happy. Now I'll be focusing on what gifts I can make for Christmas, using up what materials I have stashed away in the craft room.

When a recipe calls for 1 lb. of hamburger I usually only use half the amount and substitute the other half with beans or veggies. So far the husband hasn't complained. ;)
 

·
Registered
Joined
·
631 Posts
To reduce the stiffness when line drying clothes besides adding 1/2 cup or 1 cup of white vinegar to the rinse cycle, you can use less detergent. Some folks even use 1/2 of the recommended amount if the clothes aren't too dirty.

To help with wrinkles, hang pants from the pant cuffs and hang shirts from the bottom (upside down). The weight of the pants/shirts helps with wrinkles and stiffness. 👕👖🌞
 

·
Expect the unexpected
Joined
·
2,150 Posts
Discussion Starter · #8 ·
If you are planning on doing canning this year, you may want to be looking now
and buying. I was in a farm store yesterday and they wanted $ 15 for quarts per dozen.
I saw no pints. Today in a grocery store that always has jars and lids and NONE. Asked
the manager and he said can't get them right now. They did have dry pectin.
I don't need jars or lids but I will keep a eye on the prices. Last year canning items
were tough to find. I bought early in the season and added to my stash.
I may sell off some older jars that will need some cleaning but still good jars.
Still thinking on this idea. I probably should wash some and test the waters.
 

·
Premium Member
Joined
·
26,245 Posts
The thrift stores now charge $1.91 for single quart or wide-mouth pint jars. Jelly jars used to be $0.50 but are now $0.90.

Keep looking for canning supplies. It seems stores are hit and miss around here. Stock is coming in but it sells fast. Some stores will have stuff while others have none, then the supply is out at some stores while others have well-stocked shelves.

I bought some of those new leak proof Ball lids. They work better than lids and rings for things you want to store without canning.
 
1 - 9 of 9 Posts
Top