Walmart and Milk Prices

Discussion in 'Countryside Families' started by FiddleKat, Oct 11, 2010.

  1. FiddleKat

    FiddleKat Mother,Artist, Author Supporter

    Messages:
    3,532
    Joined:
    Oct 22, 2004
    Location:
    East Tennessee
    Went to Walmart this morning to pick up a few things including milk. After I got in the car I checked my receipt and thought I was going to have a stroke!! They had charged $4.14 for a gallon of thier GV milk!
    I had gotten milk on friday at Walmart and it was $2.98 and so brought the milk back in to see if this was a mis-price or something.
    So the clerk gets the manager who checks on it and she comes back and says that the big manager (who just went on vacation) had temporarily did a price hike on milk but it should have been dropped to the comparable price of Kroger's. Which was $2.88. I told her the $4.14 seemed pretty expensive for Walmart milk especially considering Mayfield charges $4 and they are suppose to be the expensive brand.

    Im curious as to why they do a temporary price hike? To get more money out of people?

    And the other thing I learned today, the clerk told me after the manager left that the Walmart GV brand milk is put out by Mayfield and its the same milk!!
     
  2. upnorthlady

    upnorthlady Well-Known Member

    Messages:
    680
    Joined:
    Oct 16, 2009
    Wal Mart is not always necessarily the cheapest. I found that Central Market here in town had cheaper prices than Wal Mart on so many things. People are just trained to assume that WM is always the cheapest. But they really aren't.
    By the way, $4 or $4.14 milk would be a good deal for around here. If milk is on sale, it's $3.89, but otherwise it's $4.87.
     

  3. NickieL

    NickieL Accidental Farmer

    Messages:
    14,837
    Joined:
    Jun 14, 2007
    Location:
    Indiana
    It's not just the milk that skyrocketed...but all dairy seems to have.:grumble: Went for my monthly shopping trip and was SHOCKED that the cheese had gone up over a dollar per block more then last time:grumble:. That went for cottage cheese and yougert too:(

    It kind of gave me the incentive to come back to homesteading and check in, reminding me that I need to try to live frugelly as possible.
     
  4. 4nTN

    4nTN Well-Known Member

    Messages:
    931
    Joined:
    Jan 28, 2005
    Location:
    extreme NE TN
    and the powdered milk which I disliked as a child is just as expensive.
     
  5. Country Lady

    Country Lady Well-Known Member Supporter

    Messages:
    3,842
    Joined:
    Oct 1, 2003
    Location:
    MS
    I no longer buy any groceries at WalMart. They seem to be higher than the other local grocery stores on just about everything. I've been paying 3.08 for milk for quiet a while at another store and this week Kroger has 1/2 gallons for .99. I no longer buy WalMart clothes either. I do purchase over the counter medications there, but I'm watching the prices on those very closely. WalMart has gone into small towns and caused a lot of small businesses to close because of their low prices. Now that WalMart is just about all that's left in some of these small places, they've hiked their prices sky high. Sam Walton is probably turning over in his grave. Booooo WalMart!
     
  6. Trisha in WA

    Trisha in WA Well-Known Member Supporter

    Messages:
    2,055
    Joined:
    Sep 28, 2005
    Location:
    north central WA
    Price hike for first of the month maybe?
     
  7. beaglebiz

    beaglebiz Wasza polska matka

    Messages:
    6,912
    Joined:
    Aug 5, 2008
    Location:
    zone 4b-5a
    remember too we all got spoiled earlier in the year with cheaper dairy prices...I was buying butter for weeks at 1.50 a lb in PA...
    maybe things are catching up
    Still wish I could have a goat...
     
  8. Dixie

    Dixie Well-Known Member Supporter

    Messages:
    1,641
    Joined:
    Dec 9, 2002
    Dh picked up a gal of GV milk at WM for $1.98 a few days ago. The clerk said Kroger had it for that price, so she would match it. The regular price for GV milk here in the GA mtns., is $3.38.
    I didn't know Mayfield processes GV milk, several people have said over the years that it tastes the same, no wonder, lol
     
  9. foaly

    foaly Just happy to be here! Supporter

    Messages:
    1,122
    Joined:
    Jan 14, 2008
    Location:
    Missouri
    We are spoiled in this part of the US with Braums. Local milk, consistent price, cool dairy farm tour. The tour bus "moooooos". Really. It's painted like a holstein. :cow:
     
  10. SilverFlame819

    SilverFlame819 Well-Known Member Supporter

    Messages:
    2,275
    Joined:
    Aug 24, 2010
    Location:
    Salt Lake City, UT
    Wow. The WM milk around here is usually marked at like 2.50 or 3.00 but it always rings in (every time I've EVER shopped there) as "price match" for around 1.88...
     
  11. Joshie

    Joshie Well-Known Member Supporter

    Messages:
    8,298
    Joined:
    Dec 7, 2008
    Location:
    Illinois
    Our Sam's charges more than $1 less than Walmart.
     
  12. CrashTestRanch

    CrashTestRanch Well-Known Member

    Messages:
    1,195
    Joined:
    Jul 14, 2010
    Location:
    Arizona - Zone 5, 5b, 6
    :confused:
     
  13. SilverFlame819

    SilverFlame819 Well-Known Member Supporter

    Messages:
    2,275
    Joined:
    Aug 24, 2010
    Location:
    Salt Lake City, UT
    Positive plus negative equals negative, so more than $1 less than means if Walmart charges $3 then Sams could charge $2 or less? *lol*

    Thank you, 7th grade math teacher, whatever your name was, for the graph you had on the ground in the classroom for us to figure this kind of stuff out!! :D
     
  14. jen74145

    jen74145 Well-Known Member Supporter

    Messages:
    6,375
    Joined:
    Oct 30, 2006
    Location:
    Northern California
    Yeah, shop around.

    I don't drink alot of milk usually, but lately have added skim milk back into my diet. I am picky about quality, but usually can score a gallon for under $4. Braums is good at a good price, as is the Smart Balance brand. Tastes far better than Walmart milk, and the cheaper milks generally have water added during processing. Boo on that.

    My budget is happier with very little dairy in it, for sure. My DS, on the other hand, absolutely lights up when we pass the deli counter with all the "cheese!". Sigh.
     
  15. po boy

    po boy Saltine American

    Messages:
    3,293
    Joined:
    Jul 12, 2010
    Location:
    Watertown, Tn.
    Mid Ga. and GV gal is under $2.00. It is not unusual for a gallon to be cheaper than the half gallon.

    Larger is not always cheaper per oz at Walmart. Watch your cost per oz
     
  16. Cindy in NY

    Cindy in NY Well-Known Member Supporter

    Messages:
    6,775
    Joined:
    May 10, 2002
    Location:
    Adirondacks
    Don't know about milk (I buy 1/2 gallons from the local dairy chain) but butter has taken a big jump. It had been $1.79 a lb at Price Rite and yesterday it was $2.59. Thought maybe it might be cheaper at Aldis - got it for $2.49 there.
     
  17. MJsLady

    MJsLady The Prairie Homemaker Supporter

    Messages:
    2,958
    Joined:
    Aug 16, 2006
    Location:
    Concho Valley Region TX
    That is where their rollbacks come from.
     
  18. Haven

    Haven I agree with Pancho Supporter

    Messages:
    2,970
    Joined:
    Aug 16, 2010
    Maybe they spike the price at the 1st of each month when people getting govt checks make massive food runs.
     
  19. travlnusa

    travlnusa Well-Known Member

    Messages:
    1,245
    Joined:
    Dec 12, 2004
    Location:
    WI
    Milk prices at the farm level have been climbing up most all year. They see it continuing for awhile.
     
  20. hippygirl

    hippygirl Well-Known Member

    Messages:
    3,475
    Joined:
    Apr 3, 2010
    Location:
    Alabama (east central)
    I've noticed several of the GV brands steadily climbing at the WM in my town. The GV tea bags "were" $2.00 for a box of 100 the middle of September, but when I went back the first of October, the same box was $2.98.

    Figures...just as soon as I find a generic brand that's worth buying, up goes the price.