Hog feed prices? - Homesteading Today
Homesteading Today

Go Back   Homesteading Today > Livestock Forums > Pigs

Pigs Come Roll in the Mud with Us!


Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread
  #1  
Old 04/03/08, 08:05 PM
Living the dream.
 
Join Date: Oct 2005
Location: Morganton, NC
Posts: 1,915
Hog feed prices?

What do you pay for hog feed? What do you buy? By the ton or sack, no matter, I will do the math.

__________________
Reply With Quote
  #2  
Old 04/03/08, 08:23 PM
simplefarmgirl's Avatar
proud GRAMMA
 
Join Date: Mar 2006
Location: our side of a beautiful mtn,in Alexandria NH
Posts: 2,248

our last ton of hog and sow from blue seal was 386.00

Reply With Quote
  #3  
Old 04/03/08, 08:30 PM
Registered Users
 
Join Date: Jan 2007
Location: Central Oregon
Posts: 9

Can only buy it by the bag here in Central Oregon. Two feed stores sell commercial feed, another mixes their own, but still sells in 50# bags. Currently it's up to $13.49 a bag. That's up from $11.25 9mos. ago.

It's currently costing me about $180 per pig to feed from wein to slaughter.

DP

__________________

Last edited by dpike; 04/03/08 at 08:33 PM. Reason: additional information
Reply With Quote
  #4  
Old 04/03/08, 09:22 PM
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 866

My base 14% feed has gone from 148.00 a ton to 185.00 a ton and now has 10% more DSG....My protein (soybean meal) cost has gone up close to 40%, and premix cost has gone up 20%.....At current I'm budgeting about .38 cents a pound cost to raise to 250.

You can always add a premix to an all stock type feed mix much cheaper than buying a pig mix when the company is not really a hog supplier.

__________________
Reply With Quote
  #5  
Old 04/05/08, 10:21 AM
 
Join Date: Sep 2004
Location: Maine
Posts: 194

I got a quote in January of $364 per ton for 15% grower from United Cooperative Farmers. (Organic was $668.) I’m going to plant some corn and pole beans (growing up the corn stalk) to supplement things. I also ordered some forage seed to increase the food value of my pasture. I think self reliance and sustainability is becoming more critical as the prices continue to rise.
Paul

__________________
Reply With Quote
  #6  
Old 04/05/08, 11:03 AM
 
Join Date: Apr 2006
Location: heart of New Mexico
Posts: 302

AG land pig grower was the cheapest I could find. 10.60 per bag Could have bought a ton but would only save .90 cents per bag. Supplemented with cracked corn which we get from a local farmer for 11.00 per 100 lbs
so 424.00 per ton on pig food 220.00 for the corn. Dont know how much corn he ate versus the birds. Pig food was mixed 50/50to = 100lbs of feed per week the last month I didnt keep close enough track t see what it cost us per lb just know it comes back from the butcher next week

__________________
Reply With Quote
  #7  
Old 04/05/08, 02:07 PM
farmergirl's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Austin-ish, Texas
Posts: 4,998
Quote:
Originally Posted by RedHogs View Post
My base 14% feed has gone from 148.00 a ton to 185.00 a ton and now has 10% more DSG....My protein (soybean meal) cost has gone up close to 40%, and premix cost has gone up 20%.....At current I'm budgeting about .38 cents a pound cost to raise to 250.

You can always add a premix to an all stock type feed mix much cheaper than buying a pig mix when the company is not really a hog supplier.
Your mix sounds very similar to the one I've been having milled for me, except we make sure to not have the antibiotic-containing premix added, just vitamins and minerals. How many pounds of this mix do you expect to use per pig to attain your ideal slaughter weight? I am trying something new with the next batch of feed from the mill. They are grinding in alfalfa hay and rye grass to the mix to encourage my hogs to eat hay. I am hoping to eventually be able to feed them good coastal hay to reduce the amount of milled feed they consume.
__________________

"Perhaps I'll have them string a clothesline from the hearse I am in, with my underwear waving in the breeze, as we drive to the cemetary. People worry about the dumbest things!"
by Wendy

Reply With Quote
  #8  
Old 04/05/08, 06:32 PM
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 866

The grinding in hay is a real good additive, with the right mill screen you can barely see it.....I use about 70% mix with weaner supplement which has lysine and protein with my pigs to 50 lbs....This is about 20% protein.

I mix about 1/3 less concentrate in till they reach 125 lbs.... This is about 16-18% ration.

From then on I feed the base mix with a lysine and mineral premix....the sows get this feed also. when nursing I give more protein and a milk mana mix also....(This is assuming I don't feed my own feed)....I try to fattening on my own feed.

As to amount, my weaners and shoats are real efficent on feed usage and the mix has little waste for the top hogs....All in all I buget 800 lbs per 260 lbs top hog....These numbers get fuzy because i grow alot of my own feed and don't have a real good fix on how much I mix in.

__________________
Reply With Quote
  #9  
Old 04/05/08, 07:30 PM
 
Join Date: Feb 2008
Location: Eastern,Kentucky
Posts: 124

Its about $16.50 a hundred here for mixed feed from the mill. I cant remember if its 16% or 18%..

__________________
Reply With Quote
  #10  
Old 04/05/08, 07:56 PM
How Do I's Avatar
In the Garden or Garage
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,139

14% @ 50 lbs bag is $7.50 here

__________________

My How To blog - Happy Homesteading!

Reply With Quote
  #11  
Old 04/05/08, 08:10 PM
farmergirl's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Location: Austin-ish, Texas
Posts: 4,998
Quote:
Originally Posted by RedHogs View Post
The grinding in hay is a real good additive, with the right mill screen you can barely see it.....I use about 70% mix with weaner supplement which has lysine and protein with my pigs to 50 lbs....This is about 20% protein.

I mix about 1/3 less concentrate in till they reach 125 lbs.... This is about 16-18% ration.

From then on I feed the base mix with a lysine and mineral premix....the sows get this feed also. when nursing I give more protein and a milk mana mix also....(This is assuming I don't feed my own feed)....I try to fattening on my own feed.

As to amount, my weaners and shoats are real efficent on feed usage and the mix has little waste for the top hogs....All in all I buget 800 lbs per 260 lbs top hog....These numbers get fuzy because i grow alot of my own feed and don't have a real good fix on how much I mix in.
That does sound like a very good feed conversion ratio. I'll have to keep better track of how much I end up feeding to the hogs as they grow so that I know my feed conversion numbers more precisely.
__________________

"Perhaps I'll have them string a clothesline from the hearse I am in, with my underwear waving in the breeze, as we drive to the cemetary. People worry about the dumbest things!"
by Wendy

Reply With Quote
  #12  
Old 04/12/08, 05:08 PM
In Remembrance
 
Join Date: Jun 2002
Location: River Valley, Arkansas
Posts: 847

Just stocked up with 1st 1000lb and it was $.16 per lb, custom mixed, and in bags. I return the bags and pallet each time I pick-up feed.
We try to get 1lb meat per 3lbs of feed conversion rate and most years we do.
Last year I paid $.10 per lb for the same feed. But that was from a friend who had a hog confinement farm (400 sows). He would mix up my feed before he put his "Junk" into the feed for his hogs.
Sad to say he has been forced to quit the large confinement business as his costs have risen to the point where he needs to get at least $70.00 per pig and they are selling for 1/2 that on the open market.(thank you middlemen and Gov't)

So he is trying to get down to two to four sows so he can still sell piglets to his loyal five customers of which I am one.

__________________

"When you have a freedom, Thank a Soldier"
"When you lose a freedom, Thank a Lawyer"
"When you read this, Thank a Teacher"

Reply With Quote
  #13  
Old 04/12/08, 05:28 PM
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 866

I just order feed today, my feed is down 16 dollars a ton, 170.00 for my base....Thats down from 185 and change...In addition the Route Drivers are now more organized and the fuel surcharge of the past year has been dropped for orders large enough...so thats another 8 dollar a ton reduction.

Corn looks to be on track for another record year but soy is going to come down a lot....I think the new ratio is going to be a grain x2 for the cost of protein...With DSG this number can be under two....

So the sky is not falling in just yet....July through the end of the year hog futures are looking fine...so any farmers falling by the wayside have other problems....the feed bubble will pop, or the cost of hogs will go up....The farmer always gets the raw end of the stick in the painful transition period...

I will never work a deal for a large number of hogs without a commodity plus clause....The farmer you spoke of was apparently not in such an arrangenment.... Thats his fault not the goverments or the middlemans...

__________________
Reply With Quote
  #14  
Old 04/12/08, 05:40 PM
 
Join Date: Jul 2003
Location: Southern Tier NY.
Posts: 352

We buy our feed in roaw grains at 3 to 5 tons at a time, corn & roasted soybeans, we then suppliment it with fertrell concentrates for what ever animal we are feeding, & we also add DE at about 2% per ton.
our costs are considerably lower then what most people are paying for commercial feeds but it took alot of research & then searching for the right people to deal with, our costs are less then 200.00 a ton for certified organic feeds but then you have to add in the day of labor it takes us to get it all ground & mixed.
search your states for organic grain growers & start making calls. chances are you will be able to find a guy there , that will supply you with grains at the same price he is selling to the grain mills.
organic grains are bringing a premium on the open market, but behind the scenes it is no more expensive then regular grain.. just have to cut out all the middle men & be willing to invest some money in grinding equiptment. & then agian be willing to do your own work to make it.
yep thats right organic feed at less then 200.00 a ton. anyone can do it , u just have to put the time in to get it done.
thanks

__________________

Rick
HoneyEgg Organic Farms
Certified Naturally Grown Beef, Pork, & chicken
beeeman@stny.rr.com
honeyeggorganicfarms@gmail.com

Reply With Quote
  #15  
Old 04/13/08, 04:44 PM
mwtslf23's Avatar
Texan in Ohio
 
Join Date: Oct 2004
Location: Central Ohio
Posts: 118

We buy from Curly Tail Farm here in Ohio. Last time we purchased feed it was $27.00 per 100 lbs of organic feed.

__________________
Reply With Quote
Reply



Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On



All times are GMT -5. The time now is 02:36 PM.