Quantcast
What is a good price for apples? - Homesteading Today
Homesteading Today

New Giveaway - Life Straws!


Go Back   Homesteading Today > General Homesteading Forums > Countryside Families

Countryside Families Melissa's Forum


Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread
  #1  
Old 10/12/11, 08:37 AM
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,355
What is a good price for apples?

It's apple season and usually we pick at my parents' orchard, but this year their apples did nothing. I HAVE to have some apples...it's October, you know?!?

I am thinking of going to a local orchard and trying to buy some, but I don't want to get there and not be able to tell if it's a good deal or not. My daughter is selling fruit for 4H and I can get apples for $1/pound, so it will have to be cheaper than that. I think they also sell "cider apples" and I'm wondering if those would be o.k. to use for apple sauce and apple butter?

__________________
Reply With Quote
  #2  
Old 10/12/11, 08:49 AM
KyMama's Avatar  
Join Date: Jun 2011
Location: Kentucky
Posts: 735

I'm not sure what a good price would be, but make sure you ask about their "seconds". These are the apples that are not pretty enough or maybe lightly bruised. These apples are usually a lot cheaper.

HTH

__________________
Callie
Wife and homeschooling mama to a 16 yr old and 7 yr old.


Swagbucks - Search. Earn. Redeem.
Pinterest
Reply With Quote
  #3  
Old 10/12/11, 09:13 AM
thequeensblessing's Avatar  
Join Date: Mar 2003
Location: Ohio Valley (Southern Ohio)
Posts: 3,867

I don't remember where you are exactly Lada, somewhere near me, I think...

Eastgate Meijers has Michigan apples for .49 cents a pound. They had macintosh, jonathan, jonagold, red rome, gala, empire, cortland, and red delicious to choose from and you could mix and match.

__________________

Visit my blog at; http://songsfromthehearth.blogspot.c...-insecure.html
Our website is www.thequeensblessing.com

Reply With Quote
  #4  
Old 10/12/11, 09:14 AM
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 7,535

I paid .49 cents/lb for a bushel the other day at the fruit stand. Nice big perfect Jonagolds. Picked ripe, so juicy...James

__________________
Reply With Quote
  #5  
Old 10/12/11, 09:47 AM
1/2 bubble off plumb
 
Join Date: Apr 2006
Location: NE OH
Posts: 8,229

I get 1/2 a bushel of #2 for $10 from the local orchard. A half bushel is about 22 pounds (according to my scale). Best store price I can find this year is $.79 a pound, so I keep running down to the orchard, which is about 10 min away (better for the economy that way, too).

__________________
Jen
If my typo's bother you, come on over and take a chair. We can discuss it over some "ham and swill calzones"
Follow us at: http://www.flickr.com/photos/jimisod/
Reply With Quote
  #6  
Old 10/12/11, 09:52 AM
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,355
Quote:
Originally Posted by thequeensblessing View Post
I don't remember where you are exactly Lada, somewhere near me, I think...

Eastgate Meijers has Michigan apples for .49 cents a pound. They had macintosh, jonathan, jonagold, red rome, gala, empire, cortland, and red delicious to choose from and you could mix and match.
Pike County - prob 1.5 hours or so from Eastgate. The best store price I can find is OVER $1/pound!

I did call the local orchard and they have seconds for $15/bushel, so .37/pound I'm figuring? I'm going to get one bushel and see what they mean by 'seconds', but I'm hoping they're good enough for sauce and butter.
__________________
Reply With Quote
  #7  
Old 10/12/11, 10:13 AM
 
Join Date: Mar 2008
Location: Minnesota
Posts: 1,486

We went for our annual fall drive along the Mississippi on Friday and we start in LaCrescent MN, at a market there I purchased 10# bags of McIntosh for 3.00 a bag. Honeycrisp were 6.00 for a 5# bag.

__________________
Reply With Quote
  #8  
Old 10/12/11, 10:14 AM
mommathea's Avatar  
Join Date: May 2009
Location: Missouri
Posts: 1,817

Yea, I bought my apples for .49lb also. Granny smith, gala, golden delicious, and Johnathan.

__________________
Reply With Quote
  #9  
Old 10/12/11, 10:55 AM
1/2 bubble off plumb
 
Join Date: Apr 2006
Location: NE OH
Posts: 8,229
Quote:
Originally Posted by Lada View Post
I did call the local orchard and they have seconds for $15/bushel, so .37/pound I'm figuring? I'm going to get one bushel and see what they mean by 'seconds', but I'm hoping they're good enough for sauce and butter.
That's a good price. I buy seconds for caning, drying and eating. Usually there will be one or two per half bushel that go straight to the compost bin. But they are usually at the bottom and the bag has been sitting in my kitchen for over a week. I try not to buy more then I can process with in a weeks time.....I'd rather go 3 times to buy apples then have life get in the way and end up with them rotting in my kitchen.
__________________
Jen
If my typo's bother you, come on over and take a chair. We can discuss it over some "ham and swill calzones"
Follow us at: http://www.flickr.com/photos/jimisod/
Reply With Quote
  #10  
Old 10/12/11, 11:31 AM
Karaoke Queen
 
Join Date: May 2002
Location: Central Wisconsin
Posts: 964

A good price? FREE! Thankfully mine are!

__________________

Lisa
www.jandlentertainment.us

Reply With Quote
  #11  
Old 10/12/11, 11:46 AM
 
Join Date: Aug 2003
Location: Michigan..NWLower
Posts: 917
Quote:
Originally Posted by zookeeper16 View Post
A good price? FREE! Thankfully mine are!
Yep....that's the best kind. We have bought some Macs too but our free ones are from an unsprayed "old orchard"....very little extra "protein" in them too. Thinking they might be Duchess apples.
__________________

~~~~The best time to do something is between yesterday and tomorrow~~~~

Reply With Quote
  #12  
Old 10/12/11, 11:50 AM
blynn's Avatar  
Join Date: Oct 2006
Location: Minnesota
Posts: 1,555

I got well over 20 lbs for roughly 60 cents a pound. My scale didn't go past 20, lol! So I don't know the exact price per pound, it was a large bag of seconds.

__________________
Reply With Quote
  #13  
Old 10/12/11, 12:33 PM
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,355
Quote:
Originally Posted by zookeeper16 View Post
A good price? FREE! Thankfully mine are!
I know! I have not had to buy apples in years! Other than the occasional bag between seasons, when last year's are gone and this years aren't ripe yet. This is all new to me!
__________________
Reply With Quote
  #14  
Old 10/12/11, 01:07 PM
Moderator
HST_MODERATOR.png
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 3,062

Ask your local pick-your-own orchard what they charge for wind drops. Last year I paid $2 per 6 gallon bucket (I brought my own buckets). I use them for making cider. Haven't gone this year because I have been so busy....sigh.

Mike

__________________
Reply With Quote
  #15  
Old 10/12/11, 01:15 PM
KIT.S's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Willamette Valley, Oregon
Posts: 1,297

Wow, around here there are abandoned apple trees everywhere, and people all over in the towns that would be thrilled to have someone come clean out their apple tree and yard. They don't just grow like that all over the lower 48? Sigh, I need to travel more and see the rest of the US. Fortunately, I, too, get them free. We'll pick at least 500 pounds next week and make lots of juice to can.
Kit

__________________
Reply With Quote
  #16  
Old 10/12/11, 01:20 PM
NickieL's Avatar  
Join Date: Jun 2007
Location: Lake Station
Posts: 14,759

Apples are expensive around here! I see your prices and I can't believe it...you can't find even the cheap apples for less then 99 cents. And the u-pick place, its 2 something a lb.! Thankfully, my tree started producing last year and it was a pretty good sized harvest this year so I don't have to buy any.

__________________

It's not that I don't like mankind, I just like nature a whole lot more.

Reply With Quote
  #17  
Old 10/12/11, 01:33 PM
thequeensblessing's Avatar  
Join Date: Mar 2003
Location: Ohio Valley (Southern Ohio)
Posts: 3,867

We have 32 apple trees in our orchard, but they are all young. We got 12 apples this year. Hopefully next year will be better.
Now our pear trees were very generous this year!

__________________

Visit my blog at; http://songsfromthehearth.blogspot.c...-insecure.html
Our website is www.thequeensblessing.com

Reply With Quote
  #18  
Old 10/12/11, 02:22 PM
aka RamblinRoseRanc :)
 
Join Date: Sep 2007
Location: Morristown, TN
Posts: 4,988

That's a good price, Lada. Around here I drive about 20-30 minutes to an orchard and buy apples for 10-18 dollars a bushel, depending on the apple type.

__________________

" It's better to ride even if you get thrown, than to wind up just wishin' ya had."

Chris Ledoux

Reply With Quote
  #19  
Old 10/12/11, 03:32 PM
 
Join Date: Dec 2010
Location: Central Oregon
Posts: 6,091

The best sale price seems to be about 90 cents a pound this year.

I've got a lot of apple trees and have had a pretty serious crop failure this year and apples aren't ripening like they should, so I'm going to lose most of them to freezing. Plus the birds are a plague this year, damaging apples that are still rock hard and weeks, even months, from being ripe.

Maybe I'm not the only one with a really poor crop this year, because prices seem awfully high. The convenience store that has always sold apples for 39 cents a pound is 89 cents this year. (They bring in full bins. I suspect that they have family with an apple farm. Best apples, best price available.)

__________________
Reply With Quote
  #20  
Old 10/12/11, 03:37 PM
Freya's Avatar
Can't find bacon seeds
 
Join Date: Dec 2005
Location: USA
Posts: 1,454

Here at the nearest NON organic large "You Pick" orchard the current prices right now are:

$1.09lb "You Pick"

$1.19lb Already Picked

$29.99/40lb. box Already Picked


Ofcourse it's an hours drive away and not even organic, so most just go down to the grocery store. This week they have conventional apples on sale for $0.77lb. Normally it's about $1.50-$2.50 a pound.


.

__________________
You are confined only by the walls you build yourself.

Last edited by Freya; 10/12/11 at 03:40 PM.
Reply With Quote
  #21  
Old 10/12/11, 07:14 PM
 
Join Date: Feb 2003
Location: New York
Posts: 3,890

Our (very small) grocery has local Mac's and Cortland's for .59 cents a pound. They are beautiful apples.

__________________

I cried because I had no shoes, until I saw a man who had no feet.

Reply With Quote
  #22  
Old 10/12/11, 07:18 PM
moonwolf's Avatar  
Join Date: Sep 2004
Location: Canada
Posts: 6,674

I buy apples from the local feedstore that offers later fall varieties that are excellent. These are my favourites: russet, crispin (a yellow apple perfect taste for tart pies), cortland pie apples, gravenstine and russet for eating fresh.

Prices for apples locally, if bought by the case, comes out to average around 60 to 75 cents per pound.

__________________

The human spirit needs places where nature has not been rearranged by the hand of man.

Reply With Quote
  #23  
Old 10/12/11, 07:23 PM
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,355
Quote:
Originally Posted by oregon woodsmok View Post
I've got a lot of apple trees and have had a pretty serious crop failure this year
My parents have had a horrible year, but it seems that others nearby have not. I'm not sure what's happened to their crop. But they had both apples and pears that were basically rotting on the tree before they were even ripened.
__________________
Reply With Quote
  #24  
Old 10/15/11, 01:48 AM
Perpetually curious!
 
Join Date: May 2006
Location: North Central Michigan
Posts: 2,738

We pay $8 for a half bushel or $15 for a full bushel. These aren't seconds either.

If anyone is wanting large quantities, it might be worth a day trip up here.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?
Reply With Quote
  #25  
Old 10/15/11, 08:21 AM
julieq's Avatar
Jules, the goat grandma
 
Join Date: Oct 2008
Location: Southern Idaho
Posts: 4,030

We just got a few 20 lb boxes at a local orchard at 12.00 each for canning applesauce and pie apples.

In the local stores, depending upon variety, apples are running between 1.79 and 2.29 per lb. Highest I've ever seen them!

Some of you folks paying .79 cents per lb. are really fortunate.

__________________
Quicksilver Farms Nigerian Dwarf Dairy Goats
http://www.qsfdairygoats.com
Reply With Quote
  #26  
Old 10/15/11, 11:09 AM
Pony's Avatar
Shifting My Paradigm
 
Join Date: Jan 2003
Location: South Central Missouri
Posts: 18,983

Our orchard did poorly this year as well. We got some pears, a few apples, but certainly not enough to put by. <sigh>

BUT I did find apples at the Amish store up in Redding for $14.50 a bushel (and it is a generous bushel). I'll be putting those up this weekend.

Hoping next year is cooler and wetter than this year.

__________________
Pony!
Reply With Quote
  #27  
Old 10/15/11, 01:23 PM
Wasza polska matka
 
Join Date: Aug 2008
Location: zone 4b-5a
Posts: 6,798

we have several local orchards...the "high end" one (Braces) the apples are absolutely large and perfect, and very expensive.

Around the corner from me, a gentleman (Lewis's) has about 5 varieties he sells at bargain prices...a peck of mixes seconds is $3. I buy the large plastic bags stuffed with 8 lbs of smaller perfect apples..he calls them "lunchbox apples" for $3. they are well worth it. for eating I buy the lunchbox apples and canning/baking I get the mixed seconds. I just picked up four more gallons of cider (and ate three apples jawing with the owner). My kids and DH cant get enough of it, and its in season, so I say enjoy ...besides, the cider is fresh and local, and cheaper than the orange juice from concentrate in the store.

mentioned the names, because some folks are familiar with the area
Brace's is on Orange rd and Lewis's is on Mt Zion

__________________

I'd rather have one Chewbacca than an entire clone army.


Last edited by beaglebiz; 10/15/11 at 01:25 PM.
Reply With Quote
  #28  
Old 10/15/11, 02:53 PM
LoneStrChic23's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Texas
Posts: 3,457
Quote:
Originally Posted by NickieL View Post
Apples are expensive around here! I see your prices and I can't believe it...you can't find even the cheap apples for less then 99 cents. And the u-pick place, its 2 something a lb.! Thankfully, my tree started producing last year and it was a pretty good sized harvest this year so I don't have to buy any.
I know, I'm shocked and jealous of all those cheap apple prices!!! We eat a lot of apples here.......This is the time of year I splurge on the giant, pretty Honey Crisp apples......Oh my goodness the kids and I could eat 10lbs of them per day! Sadly they are $2.89 per lb so I can't afford to buy a bunch
__________________

Best Wishes,
Crystal
http://noodlevilleadventures.blogspot.com

Reply With Quote
  #29  
Old 10/15/11, 03:08 PM
Banned
 
Join Date: Apr 2003
Location: A woods in Wisconsin
Posts: 9,278

A bushel of seconds ----- McIntosh ~~~
They were labeled "seconds" only because of the mixed sizes (most were too BIG) for the standard bushel ...... no bruises.

$8.oo!

Thats 16 cents a pound!

__________________
Reply With Quote
  #30  
Old 10/15/11, 03:17 PM
NickieL's Avatar  
Join Date: Jun 2007
Location: Lake Station
Posts: 14,759

I jsut got a bushel for 13 dollars, not seconds....mixed all diffrent kinds..they had about 12 diffrent kinds of apples.

__________________

It's not that I don't like mankind, I just like nature a whole lot more.

Reply With Quote
Reply



Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On



All times are GMT -5. The time now is 12:18 PM.