Walmart and Milk Prices - Homesteading Today
Homesteading Today

Go Back   Homesteading Today > General Homesteading Forums > Countryside Families

Countryside Families Melissa's Forum


Reply
 
LinkBack Thread Tools Rate Thread
  #1  
Old 10/11/10, 06:28 PM
FiddleKat's Avatar
Mother,Artist, Author
 
Join Date: Oct 2004
Location: East Tennessee
Posts: 3,532
Walmart and Milk Prices

Went to Walmart this morning to pick up a few things including milk. After I got in the car I checked my receipt and thought I was going to have a stroke!! They had charged $4.14 for a gallon of thier GV milk!
I had gotten milk on friday at Walmart and it was $2.98 and so brought the milk back in to see if this was a mis-price or something.
So the clerk gets the manager who checks on it and she comes back and says that the big manager (who just went on vacation) had temporarily did a price hike on milk but it should have been dropped to the comparable price of Kroger's. Which was $2.88. I told her the $4.14 seemed pretty expensive for Walmart milk especially considering Mayfield charges $4 and they are suppose to be the expensive brand.

Im curious as to why they do a temporary price hike? To get more money out of people?

And the other thing I learned today, the clerk told me after the manager left that the Walmart GV brand milk is put out by Mayfield and its the same milk!!

__________________
Reply With Quote
  #2  
Old 10/11/10, 06:34 PM
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 680

Wal Mart is not always necessarily the cheapest. I found that Central Market here in town had cheaper prices than Wal Mart on so many things. People are just trained to assume that WM is always the cheapest. But they really aren't.
By the way, $4 or $4.14 milk would be a good deal for around here. If milk is on sale, it's $3.89, but otherwise it's $4.87.

__________________
Reply With Quote
  #3  
Old 10/11/10, 06:40 PM
NickieL's Avatar  
Join Date: Jun 2007
Location: Lake Station
Posts: 14,759

It's not just the milk that skyrocketed...but all dairy seems to have. Went for my monthly shopping trip and was SHOCKED that the cheese had gone up over a dollar per block more then last time. That went for cottage cheese and yougert too

It kind of gave me the incentive to come back to homesteading and check in, reminding me that I need to try to live frugelly as possible.

__________________
Reply With Quote
  #4  
Old 10/11/10, 06:48 PM
 
Join Date: Jan 2005
Location: extreme NE TN
Posts: 912

and the powdered milk which I disliked as a child is just as expensive.

__________________

"You can only come to the morning through the shadows."~J.R.R.Tolkien

Reply With Quote
  #5  
Old 10/11/10, 07:05 PM
 
Join Date: Oct 2003
Location: MS
Posts: 3,816

I no longer buy any groceries at WalMart. They seem to be higher than the other local grocery stores on just about everything. I've been paying 3.08 for milk for quiet a while at another store and this week Kroger has 1/2 gallons for .99. I no longer buy WalMart clothes either. I do purchase over the counter medications there, but I'm watching the prices on those very closely. WalMart has gone into small towns and caused a lot of small businesses to close because of their low prices. Now that WalMart is just about all that's left in some of these small places, they've hiked their prices sky high. Sam Walton is probably turning over in his grave. Booooo WalMart!

__________________
Reply With Quote
  #6  
Old 10/11/10, 07:53 PM
 
Join Date: Sep 2005
Location: north central WA
Posts: 2,055

Price hike for first of the month maybe?

__________________

Trisha in WA
Visit my blog @
Diamond Belle Ranch

What else does a man have to do in his short time here on earth than build soil and feed people~Forerunner

Reply With Quote
  #7  
Old 10/11/10, 09:29 PM
Wasza polska matka
 
Join Date: Aug 2008
Location: zone 4b-5a
Posts: 6,884

remember too we all got spoiled earlier in the year with cheaper dairy prices...I was buying butter for weeks at 1.50 a lb in PA...
maybe things are catching up
Still wish I could have a goat...

__________________

I'd rather have one Chewbacca than an entire clone army.

Reply With Quote
  #8  
Old 10/11/10, 09:34 PM
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 1,636

Dh picked up a gal of GV milk at WM for $1.98 a few days ago. The clerk said Kroger had it for that price, so she would match it. The regular price for GV milk here in the GA mtns., is $3.38.
I didn't know Mayfield processes GV milk, several people have said over the years that it tastes the same, no wonder, lol

__________________

Blessed is the nation whose God is the LORD
Psalm 33:12

Reply With Quote
  #9  
Old 10/11/10, 09:37 PM
foaly's Avatar
Just happy to be here!
 
Join Date: Jan 2008
Location: Kansas
Posts: 1,122

We are spoiled in this part of the US with Braums. Local milk, consistent price, cool dairy farm tour. The tour bus "moooooos". Really. It's painted like a holstein.

__________________
Life is short....Do not waste it on unworthy people, ideals, or activities.
Reply With Quote
  #10  
Old 10/11/10, 11:51 PM
 
Join Date: Aug 2010
Location: Salt Lake City, UT
Posts: 2,219

Wow. The WM milk around here is usually marked at like 2.50 or 3.00 but it always rings in (every time I've EVER shopped there) as "price match" for around 1.88...

__________________
Reply With Quote
  #11  
Old 10/12/10, 01:06 AM
 
Join Date: Dec 2008
Location: Illinois
Posts: 8,210
Our Sam's charges more than $1 less than Walmart.
__________________
Moms don't look at things like normal people.
-----DD
Reply With Quote
  #12  
Old 10/12/10, 01:31 AM
Banned
 
Join Date: Jul 2010
Location: Arizona - Zone 5, 5b, 6
Posts: 1,195
Quote:
Originally Posted by Joshie View Post
Our Sam's charges more than $1 less than Walmart.
__________________
Reply With Quote
  #13  
Old 10/12/10, 03:33 AM
 
Join Date: Aug 2010
Location: Salt Lake City, UT
Posts: 2,219

Positive plus negative equals negative, so more than $1 less than means if Walmart charges $3 then Sams could charge $2 or less? *lol*

Thank you, 7th grade math teacher, whatever your name was, for the graph you had on the ground in the classroom for us to figure this kind of stuff out!!

__________________
Reply With Quote
  #14  
Old 10/12/10, 04:30 AM
 
Join Date: Oct 2006
Location: Northern California
Posts: 6,284

Yeah, shop around.

I don't drink alot of milk usually, but lately have added skim milk back into my diet. I am picky about quality, but usually can score a gallon for under $4. Braums is good at a good price, as is the Smart Balance brand. Tastes far better than Walmart milk, and the cheaper milks generally have water added during processing. Boo on that.

My budget is happier with very little dairy in it, for sure. My DS, on the other hand, absolutely lights up when we pass the deli counter with all the "cheese!". Sigh.

__________________
Reply With Quote
  #15  
Old 10/12/10, 04:44 AM
po boy's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Watertown, Tn.
Posts: 1,520

Mid Ga. and GV gal is under $2.00. It is not unusual for a gallon to be cheaper than the half gallon.

Larger is not always cheaper per oz at Walmart. Watch your cost per oz

__________________
Mortgage Underwriters
Reply With Quote
  #16  
Old 10/12/10, 07:30 AM
 
Join Date: May 2002
Location: Adirondacks
Posts: 6,537

Don't know about milk (I buy 1/2 gallons from the local dairy chain) but butter has taken a big jump. It had been $1.79 a lb at Price Rite and yesterday it was $2.59. Thought maybe it might be cheaper at Aldis - got it for $2.49 there.

__________________

"Never stop questioning - curiosity has its own reason for existence." Albert Einstein

"The way to wealth depends on just two words, industry and frugality." Benjamin Franklin

Reply With Quote
  #17  
Old 10/12/10, 07:48 AM
MJsLady's Avatar
The Prairie Homemaker
 
Join Date: Aug 2006
Location: Concho Valley Region TX
Posts: 2,801
Quote:
Im curious as to why they do a temporary price hike? To get more money out of people?
That is where their rollbacks come from.
__________________
2Ti 1:7 for God gave us a spirit not of fear but of power and love and self-control.
Luceo non uro
Reply With Quote
  #18  
Old 10/12/10, 07:56 AM
Haven's Avatar
I agree with Pancho
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2,970

Maybe they spike the price at the 1st of each month when people getting govt checks make massive food runs.

__________________
"For if you start dancing on tables, fanning yourself, feeling sleepy when you pick up a book... making love whenever you feel like it, then you know. The south has got you.”
Reply With Quote
  #19  
Old 10/12/10, 11:49 AM
travlnusa's Avatar  
Join Date: Dec 2004
Location: WI
Posts: 1,244

Milk prices at the farm level have been climbing up most all year. They see it continuing for awhile.

__________________

Remember the good times, for they are fewer in number and easier to recall.

Reply With Quote
  #20  
Old 10/12/10, 12:34 PM
hippygirl's Avatar  
Join Date: Apr 2010
Location: Alabama (east central)
Posts: 2,582

I've noticed several of the GV brands steadily climbing at the WM in my town. The GV tea bags "were" $2.00 for a box of 100 the middle of September, but when I went back the first of October, the same box was $2.98.

Figures...just as soon as I find a generic brand that's worth buying, up goes the price.

__________________
Reply With Quote
Reply



Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On



All times are GMT -5. The time now is 06:22 AM.